PRICELIO
PaieškaAtidaryti paiešką

LT · Kainos ir rinka · Naujas tyrimasLT · Prices & market · New research

Maistas kainuoja kaip ES vidurkis. Visa kita — 22 % pigiau.Food costs the EU average. Everything else is 22% cheaper.

Lietuvoje maisto kainų lygis 2024 m. — 99,4 (ES27 = 100), o viso vartojimo krepšelio — tik 78,1. Palyginome Lietuvą su Latvija, Estija, Lenkija ir kitomis ES šalimis: kur maistas pigus, kur jis brangus ir ką tai reiškia pirkėjui.In 2024 Lithuania's food price level was 99.4 (EU27 = 100) while the whole consumption basket stood at just 78.1. We compared Lithuania with Latvia, Estonia, Poland and the rest of the EU: where food is cheap, where it is not, and why it matters to shoppers.

PaskelbtaPublished 2026-10-16ŠaltiniaiSources 3SkaitymasReading time ~6 min.~6 min
EurostatLT · LV · EE · PLKainų lygis 2024Price levels 2024

Kai sakome, kad „Lietuvoje brangu“, retai paaiškiname, lyginant su kuo. Eurostat kainų lygio rodiklis (PLI) tai daro tiksliai: tos pačios prekės ir paslaugos pasirenkamos visose šalyse, kainos perskaičiuojamos į eurus, o ES27 vidurkis = 100.When people say "Lithuania is expensive", they rarely say compared with what. Eurostat's price level index (PLI) does exactly that: comparable goods and services are priced in every country, converted to euro, and the EU27 average is set to 100.

Radinys paprastas ir nepatogus: maistas Lietuvoje beveik tiek pat brangus kaip vidutiniškai ES, o bendras kainų lygis — 21,9 % žemesnis. Todėl maistas tampa jautriausia kasdienių išlaidų dalimi: kitos prekės ir paslaugos pigios, o maistas — ne.The finding is simple and uncomfortable: food in Lithuania costs almost the EU average while the overall price level is 21.9% lower. That is why food feels like it eats a bigger share of the everyday wallet than elsewhere.

99,499.4Lietuvos maisto kainų lygis (ES27 = 100). 18-a vieta iš 27, skaičiuojant nuo brangiausios — ES vidurys.Lithuania's food price level (EU27 = 100). 18th of 27 by cost — mid-table in the EU.
78,178.1Viso vartojimo krepšelio kainų lygis. Visa, kas ne maistas, vidutiniškai gerokai pigiau už ES vidurkį.Price level of the whole consumption basket. Everything that is not food is far below the EU average.
127,3 %127.3%Maisto kainų lygis sudaro tiek procentų viso krepšelio lygio. 6-a didžiausia skirtis iš 27 ES šalių.Food costs this much relative to everything else — the 6th-highest relative burden of 27 EU countries.

1 dalisPart 1

Kur maistas pigesnis, kur brangesnisWhere food is cheaper, where it is dearer

1 pav.Fig. 1

Maisto kainų lygis 2024 m. (ES27 = 100)Food price level, 2024 (EU27 = 100)

SuomijaFinland108,4108.4
ŠvedijaSweden106,7106.7
EstijaEstonia105,3105.3
LatvijaLatvia103,1103.1
VokietijaGermany102,9102.9
ES27 vidurkisEU27 average100,0100.0
LietuvaLithuania99,499.4
LenkijaPoland85,685.6
Baltijos šalys ir LenkijaBaltics and Polandkitos šalysother countriesES27 vidurkis = 100EU27 average = 100
Lenkijoje maistas ~14 % pigesnis už ES vidurkį, Lietuvoje — beveik lygus, Latvijoje ir Estijoje — 3–5 % brangesnis. Estija maistu brangesnė už Lietuvą ~6 punktais, nors bendras kainų lygis ten daug aukštesnis (91,4 prieš 78,1).Poland's food is ~14% below the EU average, Lithuania's is almost level, Latvia's and Estonia's are 3–5% above. Estonia is ~6 points dearer than Lithuania on food, though its overall price level is far higher (91.4 vs 78.1). ŠaltinisSource: [1].

2 dalisPart 2

Maistas prieš visa kitaFood versus everything else

Svarbiausias skaičius ne pats kainų lygis, o maisto ir viso krepšelio santykis. Jei jis viršija 100 %, maistas toje šalyje brangesnis nei vidutiniškai kitos prekės ir paslaugos. Pirmauja Bulgarija ir Kroatija, Lietuva — šešta.The key number is not the price level itself but the ratio of food to the whole basket. Above 100%, food is dearer than the rest of that country's economy. Bulgaria and Croatia top the list; Lithuania is sixth.

2 pav.Fig. 2

Maisto kainų lygis, palyginti su visu krepšeliu (%)Food price level relative to the whole basket (%)

BulgarijaBulgaria141,9141.9
KroatijaCroatia141,0141.0
LatvijaLatvia133,7133.7
VengrijaHungary132,4132.4
GraikijaGreece129,3129.3
LietuvaLithuania127,3127.3
RumunijaRomania125,0125.0
MaltaMalta121,9121.9
PortugalijaPortugal121,9121.9
LenkijaPoland119,1119.1
EstijaEstonia115,2115.2
KiprasCyprus114,8114.8
SlovėnijaSlovenia113,7113.7
ČekijaCzechia110,1110.1
LygiavertėParity100,0100.0
Skaičiavimas: maisto PLI ÷ viso krepšelio (BVP) PLI × 100. Rodomos 14 aukščiausių ES šalių ir Baltijos šalys su Lenkija. Šiaurės ir Vakarų Europoje (NL, FI, SE, DK, DE) maistas santykinai pigesnis nei likusi ekonomika — ten brangu viskas, bet ne maistas.Calculation: food PLI ÷ whole-basket (GDP) PLI × 100. Shown: the top 14 EU countries plus the Baltics and Poland. In Northern and Western Europe (NL, FI, SE, DK, DE) food is relatively cheaper than the rest of the economy — everything is dear there, but not food. ŠaltinisSource: [1]; PRICELIO skaičiavimasPRICELIO calculation.

3 dalisPart 3

Kas krepšelyje pigu, o kas — neWhat is cheap in the basket, and what is not

3 pav.Fig. 3

Maisto kategorijų kainų lygis (ES27 = 100)Price level by food category (EU27 = 100)

LTLVEEPL
Duona ir grūdaiBread and cereals104,9104.9102,3102.3101,8101.888,788.7
MėsaMeat80,380.381,781.795,495.477,477.4
ŽuvisFish90,290.2106,5106.593,193.194,994.9
Pienas, sūris, kiaušiniaiMilk, cheese, eggs113,9113.9114,4114.4113,1113.189,889.8
Aliejai ir riebalaiOils and fats120,9120.9124,4124.4114,0114.085,785.7
Vaisiai, daržovės, bulvėsFruit, vegetables, potatoes97,797.7102,9102.9110,7110.788,788.7
Maistas iš visoAll food99,499.4103,1103.1105,3105.385,685.6
Nealkoholiniai gėrimaiSoft drinks121,4121.4129,8129.8116,0116.099,099.0
Restoranai ir viešbučiaiRestaurants and hotels86,186.190,990.998,398.391,791.7
pigiau už ES vidurkįbelow EU averagebrangiau už ES vidurkįabove EU average
Mėsa Lietuvoje maždaug 20 % pigesnė už ES vidurkį, o aliejai ir riebalai (+21 %), nealkoholiniai gėrimai (+21 %) bei pienas, sūris ir kiaušiniai (+14 %) — brangesni. Visose trijose Baltijos šalyse pieno grupė viršija ES vidurkį, o Lenkijoje yra apie 10 % pigesnė. Restoranai ir viešbučiai Lietuvoje 14 % pigesni už ES vidurkį.Meat in Lithuania is ~20% below the EU average, while oils and fats (~21%), milk–cheese–eggs (~14%) and soft drinks (~21%) are dearer. The dairy group is above the EU average in all three Baltic states, while in Poland it is about 10% below. Restaurants in Lithuania are even 14% below the EU average. ŠaltinisSource: [1].

4 dalisPart 4

Kaip kainos judėjo per 2024–2025 m.How prices moved through 2024–2025

4 pav.Fig. 4

Maisto kainų metinis pokytis, % (HICP)Annual change in food prices, % (HICP)

-2%0%2%4%6%8%10%2024-012024-072025-012025-07EE 5,55.5LT 3,73.7LV 2,92.9ES27 2,42.4PL 2,12.1
Estijoje 2025 m. liepą maisto kainos buvo 9,0 % aukštesnės nei prieš metus — didžiausias šuolis tarp keturių šalių. Lietuvoje viršūnė — 5,9 % (rugpjūtis), metų pabaigoje — 3,7 %. Gruodį Lenkijoje metinis pokytis jau 2,1 %, beveik kaip ES27 (2,4 %).In July 2025 food prices in Estonia were 9.0% above a year earlier — the biggest spike of the four. Lithuania peaked at 5.9% (August) and ended the year at 3.7%. In December Poland's annual change was just 2.1%, close to EU27 (2.4%). Naujausi mums prieinami Eurostat duomenys — iki 2025 m. gruodžio.The latest Eurostat data available to us run to December 2025. ŠaltinisSource: [2].

Ką tai reiškiaWhat it means

Trys išvados pirkėjuiThree takeaways for shoppers

  1. Dairykitės ten, kur mūsų kainos aukštesnėsSaving matters where we are dearPienas, sūris, aliejus ir gėrimai Baltijos šalyse kainuoja daugiau nei ES vidurkis — šiose grupėse labiausiai verta lyginti tinklus.Dairy, oils and drinks in the Baltics cost more than the EU average — this is where differences between chains pay off most.
  2. Mėsa ir restoranai — santykinai pigūsMeat and restaurants are relatively cheapMėsos kainų lygis Lietuvoje 20 % žemesnis už ES vidurkį, todėl čia tikėtis didelio sutaupymo sunkiau nei pieno ar aliejaus grupėse.Meat price levels in Lithuania are 20% below the EU average — less room for "big" promotions.
  3. Vidurkis nėra tavo krepšelisAn average is not your basketŠalies vidurkis nerodo, kiek konkretus produktas kainuoja konkrečioje parduotuvėje. Tam ir reikalingas kainų palyginimas.A national average does not tell you what a specific product costs in a specific shop. That is what price comparison is for.

Metodika ir ribosMethod and limits

Kaip skaičiavome ir ko neteigiameHow we calculated, and what we do not claim

PLI (price level index) — kiek šalyje kainuoja tas pats prekių rinkinys, palyginti su ES27 vidurkiu (=100). Eurostat renka palyginamų prekių kainas visose šalyse ir perskaičiuoja pagal pirkimo galios paritetą. Maisto ir viso krepšelio santykis — mūsų paprastas dalmuo: maisto PLI ÷ BVP PLI.PLI (price level index) shows what the same basket of goods costs in a country compared with the EU27 average (=100). Eurostat collects prices of comparable goods in every country and converts them via purchasing power parity. The food-to-basket ratio is our simple quotient: food PLI ÷ GDP PLI.

Ribos.Limits. (1) Tai nacionaliniai vidurkiai, ne vienos parduotuvės ar vieno produkto kainos. (2) PLI lygina kainas, bet ne pajamas — didesnė našta pirkėjui priklauso ir nuo atlyginimų. (3) Naujausi mums prieinami kategorijų duomenys — 2024 m. (4) Čia nenaudojame PRICELIO surinktų kainų: jos rodo konkrečių tinklų pasiūlą, o ne šalies vidurkį. (5) Ankstesniame tyrime nurodytas 103,0 yra maisto ir nealkoholinių gėrimų lygis 2025 m., o čia — tik maistas 2024 m.(1) These are national averages, not the price of a single shop or product. (2) PLI compares prices, not incomes — the burden on shoppers also depends on wages. (3) The latest category data available to us are for 2024. (4) We do not use PRICELIO-collected prices here: they show specific chains' offers, not a national average. (5) The earlier study quotes 103.0, which is food and non-alcoholic beverages for 2025; here it is food only for 2024.

ŠaltiniaiSources

  1. Eurostat — Purchasing power parities, price level indices (prc_ppp_ind), 2024, EU27 = 100Eurostat — Purchasing power parities, price level indices (prc_ppp_ind), 2024, EU27 = 100
  2. Eurostat — HICP, monthly annual rate of change (prc_hicp_manr), COICOP CP011 „Food“, 2024-01…2025-12Eurostat — HICP, monthly annual rate of change (prc_hicp_manr), COICOP CP011 "Food", 2024-01…2025-12
  3. Eurostat Statistics Explained — Comparative price levels of consumer goods and servicesEurostat Statistics Explained — Comparative price levels of consumer goods and services

Citavimas: PRICELIO, „Maistas kainuoja kaip ES vidurkis“, 2026-10-16, pricelio.app/tyrimai/lt/baltijos-maisto-kainos. Radote klaidą? [email protected]Cite as: PRICELIO, "Food costs the EU average", 16 Oct 2026, pricelio.app/tyrimai/lt/baltijos-maisto-kainos. Found an error? [email protected]

Daugiau tyrimųMore research

Skaityk toliau: kiek maistui tenka iš kiekvieno euro.Read on: how much of each euro goes to food.